18 października 2021 otwieraniezamkow24

Naprawa stacyjek samochodowych – niezbędna pomoc przy poważnych awariach

Awaria niektórych części samochodu może być niezwykle uciążliwa. Do takich elementów należy właśnie stacyjka samochodowa, która stanowi podstawę w prawidłowym funkcjonowaniu pojazdu. Używana za każdym razem przy uruchamianiu auta, jest szczególnie narażona na wyeksploatowanie lub uszkodzenie. Po czym poznać, że stacyjka samochodowa uległa awarii? W jakich sytuacjach konieczna jest profesjonalna naprawa stacyjek samochodowych? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Jak rozpoznać uszkodzenie stacyjki samochodowej? 

Na konieczność naprawy stacyjki samochodowej może wskazywać kilka objawów. Do tych najczęściej występujących zaliczyć można trudności z przekręceniem kluczyka lub zacinanie przy jego wkładaniu i wyjmowaniu. Nierzadko zaobserwować można także niesprawne działanie obwodów, które są bezpośrednio z nią związane. Wymienione problemy jasno wskazują, że jeden z podzespołów stacyjki uległ awarii.

W większości przypadków wystarczy jedynie wymienić uszkodzoną część. Co ważne, kiedy występujące objawy budzą konkretne podejrzenia, nie warto odkładać naprawy na później. Zwlekanie z wymianą uszkodzonego podzespołu może skutkować całkowitym zablokowaniem mechanizmu. Dlatego warto zawczasu przeprowadzić profesjonalną naprawę stacyjki samochodowej.

Czy można samodzielnie naprawić stacyjkę samochodową?

Najlepiej nie podejmować prób samodzielnego stawiania diagnozy występującego problemu. Wielu kierowców uważa, że przyczyną zacinania się kluczyka jest np. problem ze smarowaniem czy zabrudzenie stacyjki. Samodzielne smarowanie i czyszczenie nie rozwiąże jednak mechanicznych przyczyn uszkodzenia, a może jeszcze bardziej zaszkodzić. Zdecydowanie bezpieczniej jest skorzystać z usług fachowców, którzy postawią trafną diagnozę i rozwiążą realnie występującą awarię.

Niespodziewane awarie, czyli złamanie kluczyka w stacyjce 

Złamanie kluczyka w stacyjce samochodowej jest sporym problemem. W takiej sytuacji samodzielnie naprawiane stacyjki również jest bardzo ryzykowne. Nieumiejętne próby wyciągania złamanej części mogą doprowadzić do uszkodzenia samochodu. Warto więc i takie naprawy powierzyć profesjonalnym fachowcom. Doświadczone oraz wyposażone w specjalistyczny sprzęt i odpowiednie narzędzia pogotowie ślusarskie jest zdecydowanie najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Pozwoli uniknąć sporych problemów i zaoszczędzić na ewentualnej wymianie stacyjki, która przed złamaniem klucza była w pełni sprawna.