11 stycznia 2022 otwieraniezamkow24

Jak skutecznie poradzić sobie ze złamanym kluczykiem w stacyjce samochodowej?

Przypadkowe złamanie kluczyka samochodowego może zdarzyć się każdemu w najmniej oczekiwanym momencie. I o ile naprawę zamka z ułamanym kluczem w środku można odłożyć na później, tak złamany kluczyk w stacyjce wymaga natychmiastowej reakcji. To bowiem jedna z tych części auta, której awaria całkowicie uniemożliwia jazdę. Jak poradzić sobie ze złamanym kluczykiem w stacyjce? Naprawiać na własną rękę czy może wezwać fachowców? Odpowiadamy.

Czy da się samodzielnie wyciągnąć złamany kluczyk ze stacyjki samodzielnie?

To zależy. Od czego? Otóż, jeśli część kluczyka wystaje ze stacyjki, wówczas część naszych Klientów próbuje je samodzielnie wyjąć. Jest na to kilka sposobów, wszystkie niestety mocno ryzykowne:

  • pęseta, szczypce lub kombinerki – przy pomocy jednego z tych narzędzi trzeba złapać wystającą część złamanego kluczyka oraz poruszać nim w lewo i w prawo; czasami konieczne jest najpierw dociśnięcie kluczyka, w celu zwolnienia blokady – gdy do tego dojdzie, należy szybkim ruchem wyjąć ułamaną część. Pamiętajmy jednak, że nieumiejętne wyciąganie złamanego kluczyka może pogorszyć uszkodzenie samej stacyjki.
  • agrafka lub zagięty drucik – jeśli na wystającej części znajdują się jakiekolwiek ząbki, można wykorzystać agrafkę lub zgięty drucik; by wyciągnąć ułamany grot należy zaczepić pętelkę o najbardziej dogodny fragment, delikatnie pociągnąć i usunąć kluczyk ze stacyjki. Podobnie jak wyżej, musimy być świadomi, że taka ingerencja może nam dodatkowo uszkodzić stacyjkę.
  • preparat WD-40 – to specyfik na bazie substancji oleistych, o działaniu smarującym – skutecznie trafia w bardzo wąskie szczeliny, dlatego bez problemu dostanie się także do ułamanej części kluczyka w stacyjce; naoliwiony klucz będzie znacznie łatwiejszy do usunięcia wyżej wymienionymi narzędziami.

Powyższe metody wymagają szczególnej ostrożności, precyzyjności i delikatności. Wszelkie kombinacje przy stacyjce samochodu są bardzo ryzykowne. W związku z tym, różnego rodzaju czynności z zakresu naprawy stacyjek samochodowych najlepiej każdorazowo zlecać profesjonalnym ślusarzom.

Dlaczego w przypadku złamania kluczyka w stacyjce samochodowej warto korzystać z usług profesjonalistów?

Nie każdy złamany kluczyk można wyjąć samodzielnie, a nierzadko na skutek stresu i zdenerwowania ciężko jest ocenić zaistniałą sytuację. Nieumiejętne próby mogą nie tylko zakończyć się niepowodzeniem, ale też doprowadzić do uszkodzenia mechanizmu stacyjki. Wezwanie pogotowia ślusarskiego zaowocuje najlepszymi rezultatami.

Fachowcy specjalizujący się w naprawach stacyjek samochodowych posiadają doświadczenie, niezbędne kwalifikacje i sprawdzone metody pracy. Dysponują specjalistycznymi narzędziami i nowoczesnym sprzętem, dzięki czemu nierzadko są w stanie wyjąć złamany kluczyk na miejscu, bez konieczności rozbierania czy wymiany całej stacyjki. To zdecydowanie najbezpieczniejsze rozwiązanie, które pozwoli zaoszczędzić czas i nerwy, a także skutecznie zmniejszy ryzyko jakiejkolwiek większej awarii.